İş Çok, Eleman Yok

0

MATBAASIZ OLMAZ..

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin teknolojinin yok edemediği bir meslektir matbaacılık. Türkiye de ne kadar işsizlik varsa bir o kadar da kalifiye eleman bulmanın da zorluğu var. Herkesin bir gün mutlaka bir kaç defa da olsa yolunun düştüğü matbaacılar kalifiye eleman bulmaktan dertleniyor. Yazılı ve görsel basında dijital makinelerin kullanıldığı gibi halen daha baba dan kalma makineler de kullanıyor.

İŞ ÇOK… “Gelen taleplerin bir çoğuna cevap veremediğimiz gibi eşimizi – dostumuzu kıramadığımız zamanlarda bazen gecenin geç saatlerine kadar çalışıyoruz” diyen matbaacıların en çok yakındıkları ÇIRAK ve haliyle de KALFA bulamadıklarını dile getiriyorlar. Matbaacılar çalıştırdıkları elemanlarına Asgari ücretinde üstünde maaş vermelerine rağmen çok az sayıda KALFA olduğunu dile getiriyorlar.Matbaa da  çalışan eleman sorunlarına  gelincede ” bazı matbaa ustaları işin bütün püf noktalarını öğretmiyor, aslında bazen iyi bazende çok kötü bir düşünce. İyiliği daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor, ellerini takip etmemiz gerekiyor, sorduğumuz zaman yaptığı işi anlatmaktan çok takip  etmemizi istiyorlar. Bilmiyorum belki benim işyerim olduğunda bende aynı şeyi yaparım ama ne bileyim yine de hem anlatıp hemde göstermesini isterim” diyor.

GİZLİ TRANSFER

Elaman zorluğu yaşanan sektörlerde eleman ayartma ve gizli transferlerin de olduğunu söyleyen matbaa sahipleri çalıştırdıkları elemanlarla ters düşmemeye de özen gösterdiklerini söylüyorlar. Matbaacılığın hiç bir zaman yok olmayacak bir mesleğin olduğunu söyleyen duayenler şunları söylüyor ” bir çocuk okumakta zorlanıyorsa onu derhal bir mesleğe yönlendirmeli hem veliler hemde Devlet, çünkü bir genç başı boş kalırsa dışarıda ki kurtlar ağzını açmış bekliyor. Nasıl olsa daha sonra meslek kurslarını ve tahsili devam ettirebiliyorlar” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here