Türkiye ve Romanya arasındaki bağlar güçlendi

0

Türkiye ve Romanya arasındaki iş ve kültür alışverişinin güçlenmesi amacıyla 12. Türkiye-Romanya Enstütisi’nin düzenlediği konferans Alanya’da gerçekleşti. Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu konferansa katılarak ‘Projede olmaktan ve bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Türkiye – Romanya Enstitüsü 12. konferansını Alanya’nın Türkler Mahallesi’nde bulunan Alaiye Resort Hotel’de gerçekleştirdi. ‘Belediyelerin Stratejik Planlaması’ konu başlığı ile gerçekleşen seminere Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof Dr. Ahmet Pınabaşı, Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Türkiye Romanya İşbirliği Programı Koordinatörü Hayri Çavuşoğlu, Romanya Belediyeler Birliği Başkanı Florian Dudu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Şube Müdürü İlyas Şirin, Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya Belediyesi Meclis Üyeleri, Romanyalı bir çok belediye başkanı ve meclis üyesinin yanı sıra Türk ve Romen iş adamları katıldı.

‘BİR ÇOK BENZERLİK VAR’

Toplantının açılış konuşmasını program koordinatörü Hayri Çavuşoğlu yaptı. Çavuşoğlu, iki ülkenin sıkı ilişkilerine dikkat çekerek, “2 komşu ülkenin ne kadar yakın olduğunu bu konferanslarla görüyoruz. Dilimizde ve kültürümüzde bir çok benzerlik söz konusu. Bu tür projelerin amacı bu benzerlikleri görmemizdir. Asıl önemli olan kültürleri birleştirmektir.” dedi.

Çavuşoğlu Kasın ayı içerisinde konferansın devamının Romanya’da yapılacağını söyledi.

TOKLU’DAN PROJEYE DESTEK

Çavuşoğlu’nun ardından ise sözü Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu aldı. Katılımcılara teşekkür eden Toklu, “12 yıldır yapılan bu güzel organizasyon iki ülkenin kültürlerini birbirlerine yaklaştırıyor. Bizde bu projede olmaktan ve katkı sunmaktan şeref duyuyoruz. Projede emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

‘BELEDİYE BAŞKANLARI OFİSLERİNDEN DIŞARI ÇIKMALI’

Romanya Belediyeler Birliği Başkanı Florian Dudu ise, Romanya’daki tüm belediye başkanlarından Alanya’ya selam getirdiğini söyledi. Dudu yaptığı konuşmasında, “12 yıldır bu konferansa devam edilebildiği için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu sefer heyetimiz biraz daha kalabalık. Hem belediye başkanlarımız, hem planlama temsilcilerimiz hem de işadamlarımız konferansa katılım gösterdiler. Bu konferansa herkes çalışma amacıyla katılıyor. Bu zamana kadar da çok çalışarak verimli işler ürettik. Türkiye ve Romanya adına sayısız kardeş şehir antlaşmaları yapılmasına ön ayak olduk. İli ülke arasında ticaret ve kültür alışverişleri bizim en önemli işimiz oldu. Bu işler yapılırken belediyeler kendi imkanlarını da kullanmalı. Devamlı olarak her şey devletten beklenilmemeli ve belediye başkanları ofisinde dışarı çıkarak, bu alışverişe destek olmalılar. Romanya ve Türkiye’deki iş adamları sorunlar için bazı çözümler üretelim. Sonrasında ise sonsuza kadar birbirimize hep yakın olalım.

ŞİRİN DEĞİŞİMİ ANLATTI

Türkiye’deki belediyecilik anlayışı ve son gelişmeleri ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Şube Müdürü İlyas Şirin anlattı. 2005 yılında Belediye Meclislerinin yılda sadece 3 kere toplantı yapılabildiğini belirten Şirin, “2005 yılında türkiye 2 devrim niteliğinde kararlar alındı. 75 yılda yapılamayan belediyecilik bu iktidar döneminde alınan kararlarla yapılabilen hale geldi. Bunun en büyük örneği de 3 kere yapılan meclis toplantıları artık yılda 11 kez yapılıyor. 2011 yılında çıkan büyükşehir kanunu ile de büyükşehirlerin sayıları arttırıldı. Büyükşehir, il, ilçe ve beldelerle toplam 2 bin 950 belediye vardı ve bu konula sayı bin 300’lere düşürüldü.” dedi.

REKTÖR PINARBAŞI’DAN ALKÜ’YE DAVET

ALKÜ Rektörü Ahmet Pınarbaşı’da Türkiye’deki eğitim sistemini anlatarak Romanyalı katılımcıları bilgilendirdi. Eğitim sisteminin Romanya ile benzer olduğunu belirten Rektör Pınarbaşı, ALKÜ’yü anlatarak tüm Romanyalı öğrencileri üniversiteye davet etti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından ise katılımcılara plaket takdim edildi ve konferans sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here